Date announced for Olivier Awards ceremony on TV and radio

The 2020 Olivier Awards winners will now be revealed on 25 October via programmes on ITV and Magic Radio after being postponed from April

Olivier Awards 2020
The winners of this year’s Olivier Awards are to be announced on Sunday 25 October in programmes broadcast on ITV and Magic Radio.
In line with social distancing, the ceremony – hosted again by comedian and actor Jason Manford – will be broadcast from different areas within the London Palladium. The programme will feature performances and interviews as well as the awards themselves.
Most of the show will need to be pre-filmed in the days leading up to the broadcasts but the main awards announcements will be broadcast on ITV. Some winners will be revealed in a pre-show broadcast the same evening on Official London Theatre’s YouTube channel.
Listeners will be able to tune into a show highlighting the winners and key moments on Magic Radio from 8pm to 10pm on Monday 26 October, with extended coverage across the week on digital radio station Magic at the Musicals.
More details of performances and guests will be announced nearer the date.
The annual ceremony in April was postponed because of the Covid-19 pandemic after the nominees were announced at the start of March.
Due to the small number of new productions that have been able to open since the start of March, awards organiser Society of London Theatre (SOLT) has confirmed that it anticipates the next Olivier Awards will take place in April 2022.
SOLT chief executive Julian Bird, executive producer of the Olivier Awards, said: “We are excited to be able to honour this year’s nominees and winners during a very difficult time for our industry and demonstrate the outstanding talent we have in our theatre sector in the UK.
“Coming together to celebrate their achievements feels more poignant now than ever before as we all fight collectively to save our theatre industry. I hope that everyone working in, or simply missing the theatre, will join us on 25 October to celebrate last year’s achievements and remain hopeful for our future.”
Full list of Olivier Awards 2020 nominations:
Best Actor in a Supporting Role in a Musical                    
David Bedella for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Stewart Clarke for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Jack Loxton for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Rupert Young for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Best Actress in a Supporting Role in a Musical
Lucy Anderson for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Petula Clark for Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Cassidy Janson for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Lauren Ward for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Best Original Score or New Orchestrations
& Juliet – New Orchestrations by Bill Sherman and Dominic Fallacaro at Shaftesbury Theatre
Amélie The Musical – Musical Supervisor and Arrangements by Barnaby Race at The Other Palace
Dear Evan Hansen – Music and Lyrics by Benj Pasek and Justin Paul, Orchestration by Alex Lacamoire at Noël Coward Theatre
Fiddler On The Roof – New Orchestrations by Jason Carr at Playhouse Theatre
Waitress – Music and Lyrics by Sara Bareilles at Adelphi Theatre
Best New Dance Production
La Fiesta by Israel Galván at Sadler’s Wells
Ingoma by Mthuthuzeli November for Ballet Black at Royal Opera House – Linbury Theatre
MÁM by Michael Keegan-Dolan for Teaċ Daṁsa at Sadler’s Wells
Vessel by Damien Jalet & Kohei Nawa at Sadler’s Wells
Outstanding Achievement in Dance
Sara Baras for her choreography and performance in Ballet Flamenco – Sombras at Sadler’s Wells
Anne Teresa De Keersmaeker for her performance in Mitten Wir Im Leben Sind/Bach6Cellosuiten at Sadler’s Wells
Gisèle Vienne for her choreography of Crowd, presented by Dance Umbrella at
Sadler’s Wells
Noel Coward Award for Best Entertainment or Comedy Play
Emilia at Vaudeville Theatre
Fleabag at Wyndham’s Theatre
Magic Goes Wrong at Vaudeville Theatre
The Upstart Crow at Gielgud Theatre
Best Theatre Choreographer     
Fabian Aloise for Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
Matthew Bourne and Stephen Mear for Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Jerome Robbins and Matt Cole for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Jennifer Weber for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Magic Radio Best Musical Revival          
Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium
Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Best Actor in a Musical       
Andy Nyman for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Charlie Stemp for Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Sam Tutty for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Jac Yarrow for Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium
Best Actress in a Musical
Audrey Brisson for Amélie The Musical at The Other Palace
Judy Kuhn for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Miriam-Teak Lee for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Zizi Strallen for Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Cunard Best Revival         
Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre
Present Laughter at The Old Vic
Rosmersholm at Duke of York’s Theatre
Best Family Show
Mr Gum And The Dancing Bear – The Musical! at National Theatre – Dorfman
Oi Frog & Friends! at Lyric Theatre
To The Moon And Back at Barbican Theatre
The Worst Witch at Vaudeville Theatre
Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
Baby Reindeer at Bush Theatre
Blues In The Night at Kiln Theatre
Our Lady Of Kibeho at Theatre Royal Stratford East
Seven Methods Of Killing Kylie Jenner at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court Theatre
Warheads at Park Theatre
White Light Award for Best Lighting Design         
Neil Austin for Rosmersholm at Duke of York’s Theatre
Paule Constable for The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre – Dorfman
Howard Hudson for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Bruno Poet for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre
Royal Albert Hall Award for Best Sound Design
Gregory Clarke for Rosmersholm at Duke of York’s Theatre
Emma Laxton for Emilia at Vaudeville Theatre
Ben and Max Ringham for Anna at National Theatre – Dorfman
Ben and Max Ringham for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Best Costume Design       
Hugh Durrant for Goldilocks And The Three Bears at The London Palladium
Jonathan Lipman for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Joanna Scotcher for Emilia at Vaudeville Theatre
Paloma Young for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Blue-I Theatre Technology Award for Best Set Design        
Bob Crowley for Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Soutra Gilmour for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Rae Smith for Rosmersholm at Duke of York’s Theatre
Rae Smith for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre
Best Actor in a Supporting Role
Arinzé Kene for Death Of A Salesman at Young Vic
Colin Morgan for All My Sons at The Old Vic
Adrian Scarborough for Leopoldstadt at Wyndham’s Theatre
Reece Shearsmith for A Very Expensive Poison at The Old Vic
Best Actress in a Supporting Role
Michele Austin for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Sophie Thompson for Present Laughter at The Old Vic
Indira Varma for Present Laughter at The Old Vic
Josie Walker for The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre – Dorfman
Best New Opera Production
Berenice at Royal Opera House – Linbury Theatre
Billy Budd at Royal Opera House
Hansel And Gretel at Regent’s Park Open Air Theatre
Noye’s Fludde at Theatre Royal Stratford East
Outstanding Achievement in Opera
Jette Parker Young Artists for their performances in Berenice, Death In Venice and Phaedra at Royal Opera House
The Children’s Ensemble for their performance in Noye’s Fludde at Theatre Royal Stratford East
Martyn Brabbins and James Henshaw for their conducting of The Mask Of Orpheus for English National Opera at London Coliseum
Best Actor                               
Toby Jones for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre
James McAvoy for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Wendell Pierce for Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre
Andrew Scott for Present Laughter at The Old Vic
Best Actress
Hayley Atwell for Rosmersholm at Duke of York’s Theatre
Sharon D Clarke for Death Of A Salesman at Piccadilly Theatre
Juliet Stevenson for The Doctor at Almeida Theatre
Phoebe Waller-Bridge for Fleabag at Wyndham’s Theatre
Sir Peter Hall Award for Best Director   
Marianne Elliott and Miranda Cromwell for Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre
Jamie Lloyd for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Trevor Nunn for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Ian Rickson for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre
American Airlines Best New Play  
A Very Expensive Poison at The Old Vic
The Doctor at Almeida Theatre
Leopoldstadt at Wyndham’s Theatre
The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre – Dorfman
Mastercard Best New Musical    
& Juliet at Shaftesbury Theatre
Amélie The Musical at The Other Palace
Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Waitress at Adelphi Theatre
Mark Ludmon
About Mark Ludmon 45 Articles
Mark Ludmon has been a journalist for over 20 years, specialising in theatre as well as hospitality and drinks after starting out on regional daily newspapers. He has an MA in early modern literature and history, focusing on Elizabethan and Jacobean drama, and a theatre studies MA from Royal Central School of Speech & Drama. He has also been on the judging panel for the Olivier Awards. He can be found tweeting as @MarkLudmon and writing about theatre at https://markludmon.com.